Komentáre sú vypnuté na tento post

Sobota 26.09.2020, Sv. Kozma a Damián, mučeníci. Márnosť nad márnosť… Kaz 12, 8

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Márnosť nad márnosť, hovorí Kazateľ, všetko je márnosť. Áno, všetko je márnosť, všetko je márnosť nad márnosť bez Boha. Všetko je márnosť nad márnosť, ale bez Boha. Naopak všetko s Bohom je veľkým darom. Všetko na tejto zemi je s Bohom veľkým darom, aj radosť aj smútok, aj úsmev aj slza, aj zdravie aj choroba, aj bolesť, aj život aj smrť. Ba dokonca aj náš hriech, ak ho v pokore oľutujeme je tou šťastnou vinou, pre ktorú k nám prišiel taký vznešený Vykupiteľ. Bez Boha všetko smeruje k ničote. S Bohom je všetko radosť, lebo všetko smeruje ku vzkrieseniu. S Bohom má všetko zmysel.

To môžu potvrdiť aj svätci dnešného dňa, sv. Kozma a Damián, dvaja bratia – dvojičky, ktorí sa spolu so svojou matkou a s ďalšími troma staršími bratmi na konci tretieho storočia po Kr. presťahovali z Ázie do sýrskeho mesta Egeji. Sv. Komza a Damián sa stali lekármi a neúnavne pomáhali ľuďom a vďaka ich príkladu sa mnohí pohania obrátili na kresťanstvo. To sa nepáčilo pohanským kňazom, ktorí prichádzali o svoje zisky, preto v roku 303 za vlády cisára Diokleciána, oboch bratov obžalovali, že robia čary a tak zvádzajú ľud, aby sa klaňal kresťanskému Bohu. Potom ich rôznym spôsobom mučili a nakoniec ich priviazali na kríž a hádzali do nich kamene a šípy. Podľa tradície zomreli mučeníckou smrťou spolu so svojimi troma bratmi 2. decembra 303.

Kresťania ich telá potajme odniesli do biskupského mesta Kyros v Sýrii. Keď sa neskôr cisár Justinián (527-565) na ich príhovor zázračne uzdravil, dal na ich počesť postaviť v Kyre baziliku. Pápež Félix IV. (526-530) dal na ich počesť postaviť kostol v Ríme, kde sa nachádza mozaika, vyobrazujúca dvoch svätcov. Patrí k najvzácnejším umeleckým dielam v Ríme. Kozma a Damián sú poslednými svätými, ktorí boli zaradení do Rímskeho kánona.

Márnosť nad márnosť, hovorí Kazateľ, všetko je márnosť. Naozaj? Áno, márnosť nad márnosť, všetko je márnosť bez Boha. Naopak s Bohom je všetko darom, všetko totiž smeruje ku vzkrieseniu.

Text a foto: Jozef Žvanda

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?