Komentáre sú vypnuté na tento post

Prof. Marek Šmíd vyzýva k hľadaniu spoločných ciest

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Katolícku univerzitu v Ružomberku (KU) navštívil 17. 2. 2015 rektor Trnavskej univerzity v Trnave prof. doc. JUDr. Marek Šmíd, PhD. Hovoril o ľudských právach a slobode svedomia v kontexte zmlúv s Vatikánom.

RUŽOMBEROK – Prvú diskusiu v letnom semestri AR 2014/15 v rámci pravidelnej intelektuálno-duchovnej formácie „Utorky s hosťami“, odštartoval rektor Trnavskej univerzity v Trnave (TU). Prof. Marek Šmíd študentom prednášal o ľudských právach a slobode svedomia. Hovoril o zmysle zmlúv, ktoré boli uzatvorené s cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Ďalšou témou boli výhrady vo svedomí. „Ak niekto niečo nemôže urobiť, pretože mu svedomie hovorí, že v tejto oblasti zradí svoj ideál alebo presvedčenie, vtedy to právo prestáva fungovať, pretože by aj tak nebolo dodržané,“ vysvetlil Šmíd. Podľa neho je vecou štátu, aby takýmto situáciám predchádzal a v rozumných prípadoch vylúčil právne sankcie a trestanie ľudí.

Spomenul aj preberanie kanonického práva. V tejto súvislosti si vie predstaviť obohatenie právneho poriadku Slovenskej republiky. Rozprával aj o neúspešnom referende. Nevynechal ani tému odluky cirkvi od štátu. „Nemám rád lacné plagáty na uliciach,“ reagoval na tému bilboardu s nápisom „Nech žije cirkev, ale za svoje“. „Nevyvoláva to dobrý dojem v spoločnosti. Zamyslime sa a hľadajme spoločné cesty,“ uzavrel.

Marek Šmíd je vo funkcii rektora päť rokov, ale na TU pôsobí od roku 1993. Je spoluzakladateľom Právnickej fakulty TU.

Zuzana Rojíková, FF KU

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?