Komentáre sú vypnuté na tento post

Piatok, 27.11.2020, Dve veľké túžby ukryté v hĺbke srdca každého z nás

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

„Túži a zmiera moja duša po nádvoriach Pánových. Moje srdce i moje telo vznášajú sa k Bohu živému.“ (Ž 84, 3.4)

V ľudskom srdci je ukrytá prirodzená túžba po Bohu, veď sme stvorení na Boží obraz a jeho podobu. Boh nás stvoril z lásky pre seba samého. Boh nás chcel už vo večnosti (Porov. Ef 1, 3-10). A tak môže sv. Augustín v závere svojho procesu obrátenia povedať: „Pre seba si nás stvoril Bože a nespokojné je moje srdce, kým nespočinie v tebe.“ Aj vďaka tomu môžeme povedať, že človek je náboženské bytie. Túto túžbu v našom živote charakterizuje aj túžba po kráse, túžba po dokonalosti, napr. po dokonalosti počítača či auta, túžba po čistej prírode, vode či vzduchu, túžba po slobode a nekonečná túžba po šťastí. Táto túžba po Bohu vedie človeka k hľadaniu pravdy o Bohu, k hľadaniu Boha. Niektorí si však túto túžbu po ozajstnom Bohu zamenia za jeho pozemské náhrady, za slávu, moc a peniaze, ktoré môžu byť našimi bôžikmi. Vo svojom srdci tak môžu celkom zahatať túžbu po opravdivom Bohu a pozemské náhrady za Neho, za skutočného a živého Trojjediného Boha, ktorý je Láska, sú iba jeho karikatúrami. Našťastie v hlbinách človeka je ukrytá ešte jedna túžba, silnejšia túžba, z ktorej vychádza naša túžba po Bohu. A touto túžbou, ktorá je primárnou v našom živote, je túžba Boha v našom srdci po našom, ľudskom srdci. Opäť je to sv. Augustín, ktorý na inom mieste hovorí: „V najvnútornejšom vnútri každého z nás je ukrytý Boh.“ A tak v hĺbke nášho srdca je ukrytý Boh, ktorý úžasne túži po nás a až do nášho posledného dychu bude v našom srdci kričať jeho láska: „Túžim po tebe, človeče, túžim po tvojej láske!“ Prečo sú v nás tieto dve hlboké túžby?

Lebo tak, ako jestvujú tieto dve túžby ukryté hlboko v nás, tak jestvujú aj dva druhy smrti, o ktorých hovorí aj apoštol Ján vo svojom Zjavení (Zjv 20, 1-4.11-21, 2). Prvá smrť je šťastnou smrťou, lebo tou sa narodíme do večnosti, do náručia večného Boha, ktorý nám zotrie slzy z našich očí. Apoštol Ján o tom píše takto: „Potom som videl veľký biely trón a toho, čo na ňom sedel. Pred jeho pohľadom utiekla zem i nebo a už pre ne nebolo miesta. Videl som mŕtvych, veľkých i malých; stáli pred trónom a otvorili sa knihy. Otvorila sa aj iná kniha, kniha života. A mŕtvi boli súdení z toho, čo bolo zapísané v knihách podľa ich skutkov. More vydalo mŕtvych, čo boli v ňom, aj smrť, aj podsvetie vydali mŕtvych, čo boli v nich, a každý bol súdený podľa svojich skutkov“ (Zjv 20, 11-13). Okrem tejto prvej smrti je však ešte druhá smrť, nešťastná smrť, ktorú zachytávajú tieto slová: „Potom boli smrť a podsvetie zvrhnuté do ohnivého jazera. Toto je druhá smrť: ohnivé jazero. A koho nenašli zapísaného v knihe života, bol zvrhnutý do ohnivého jazera“ (Zjv20, 14). Druhou smrťou, nešťastnou smrťou, je večná smrť vo večnom ohni, vo večnej beznádeji, v pekle.

Čo majú spoločné tie dve túžby s tými dvoma druhmi smrti? Boh nám do srdca vložil túžbu po Bohu, ktorá má svoj základ v túžbe Boha po človeku, aby keď tú prvú túžbu v sebe potlačíme a umlčíme, aby v nás kričala tá primárna túžba, úžasná túžba Bohu po nás, ktorá vychádza z nášho srdca a ktorá sa nedá umlčať. Prečo? Zomrieť musí každý jeden z nás, aby sme sa tak vstúpili do večného života. Boh však v našom srdci úžasne kričí, aby sme nezomreli druhou smrťou pre večnú smrť.

Jozef Žvanda

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?