Komentáre sú vypnuté na tento post

Páter Elias Vella už po štvrtý krát v Ružomberku

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

V dňoch 20-23.6.2019 sa v priestoroch Katolíckej univerzity uskutočnila už štvrtá duchovná obnova s pátrom Eliasom Vellom, ktorej ústrednou témou bol odkaz otcov púšte. Podujatie sa už tradične konalo pod vedením Evy Kenderovej a Blanky Hrivnákovej z občianskeho združenia Effeta a v spolupráci s Univerzitným pastoračným centrom Jánna Vojtaššáka pri Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Kto priložil ruku k dielu?

Páter Elias Vella po prvý krát navštívil Katolícku univerzitu v roku 2013, odvtedy sa k nám pravidelne vracia v dvojročných intervaloch. Tohtoročná duchovná obnova tak plynule nadviazala na zaužívaný organizačný rytmus a to rovnako z hľadiska časového harmonogramu, ako aj z hľadiska personálneho zloženia. Okrem pátra Eliasa tu v úlohe prednášajúcich vystúpili otec Branislav Kožuch a otec František Trstenský, a preklad z anglického a talianskeho jazyka zabezpečili Pavol Strežo, Peter Drozd a Marián Krupaš. O hudobný sprievod počas chvál a svätých omší sa postarali kapela Little Fellowship, Farský zbor z Veličnej a Modlitbové spoločenstvo pri Katolíckej univerzite. Dôležitou súčasťou podujatia bol aj tím univerzitných kaplánov, ktorí sa poctivo striedali v celebrovaní svätých omší, vysluhovaní sviatosti zmierenia a moderovaní pobožností. Veľký záujem bol aj o modlitbu príhovoru, ktorú si vzalo na starosť niekoľko modlitebných tímov.

Čo sme očakávali a ako to dopadlo?

Páter Elias sa stal pomerne pravidelným návštevníkom Liptova a Oravy, preto sme tušili, že bude počet účastníkov o čosi nižší ako pred dvoma rokmi. Pôvodne sme sa stretli v  primeranom množstve na to, aby sa tu jednotlivec necítil stratený v dave, cez víkend sa však Aula Jána Pavla II. viditeľne naplnila. Najviac ľudí sa schádzalo na večerných svätých omšiach, ktoré sa aj vďaka hudobnému sprievodu niesli v atmosfére skutočných slávností. Všetkých prítomných oslovila téma duchovnej obnovy, aj keď sa odvíjala od historických udalostí ranného stredoveku: úpadok kresťanstva aj napriek náboženskej slobode a rozhodnutie jednotlivcov aj celých skupín hľadať Boha na púšti, to všetko veľmi pripomína situáciu v súčasnej Európe a výzvu, pred akou dnes stoja kresťania, ktorí to s Bohom myslia vážne.

A ako priebeh duchovnej obnovy zhodnotili jeho organizátori? Eva Kenderová z občianskeho združenia Effeta ku koncu podujatia vyjadrila veľkú spokojnosť: „Duchovnú obnovu hodnotím veľmi pozitívne. Téma odkazu otcov púšte bola pre nás veľmi zaujímavá, no nečakali sme, čo všetko v sebe ukrýva. Páter Elias nám jednoduchým spôsobom objasnil veľké pravdy o púštnych otcoch a aj napriek nižšiemu počtu účastníkov v porovnaní s minulými rokmi sú ľudia plní nadšenia, hľadania a otázok a všetci spolu tu prežívame atmosféru  rodinného charakteru.“

Podobne spokojným dojmom pôsobil otec Róbert Slotka: „Predovšetkým by som rád vyzdvihol netradičnú tému, pretože život púštnych otcov a ich odkaz zatiaľ zo strany našej generácie nebol dostatočne hĺbkovo prebádaný. Pozitívne hodnotím aj pestrosť aktivít (chvály, modlitba svätého ruženca a korunky Božieho milosrdenstva, moderovaná aj tichá adorácia), a zároveň rozmanitosť spiritualít, ktorá tu bola účastníkom ponúknutá. Bolo vidno, ako Duch Svätý viedol prednášajúcich a každý poňal tému z inej perspektívy.“

Duchovná obnova na pôde Katolíckej univerzity bola súčasťou rozsiahlejšej série návštev pátra Eliasa na Slovensku. Kým sme ho privítali v Ružomberku, stihol už navštíviť Trstenú a Námestovo a po týždňovej prestávke sa opäť vracia na Slovensko, kde ho okrem iného čaká charizmatická konferencia v Ružomberku, tentokrát v priestoroch Športovej haly Koniareň. Všetci sa teda spojme v modlitbe za pátra Eliasa, aby mu Boh aj naďalej dával dosť sily v jeho náročnej službe.

 

Slavomíra Matlová

Foto: Internet

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?