Komentáre sú vypnuté na tento post

O Pochode za život, resp. Ži a nechaj žiť!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pochod za život (angl. March for Life) je pomenovanie podujatí, ktorých cieľom je ochrana ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť. Pochod za život sa spája s otázkami umelých potratov, eutanázie a so všetkým, čo akýmkoľvek spôsobom ohrozuje ľudský život. Charakter podujatí býva rôznorodý. V prípade Národných pochodov ide o masové zhromaždenia a pochody veľkého množstva ľudí zväčša v hlavnom meste krajiny. Vo väčšine prípadov majú tieto podujatia charakter modlitebných pochodov. Tieto podujatia sa organizujú v mnoho štátoch Európy a sveta. Sú súčasťou hnutia pro-life, ktorého cieľom je ochrana života každého človeka a jeho dôstojnosti.

Tie najväčšie pochody majú účasť v desiatkách až stovkách tisíc ľudí a odohrávajú sa zvyčajne blízko k výročiu nejakej špecifickej udalosti, napr. uzákonenie umelých potratov apod. To je aj príklad amerického pochodu za život March for Life, ktorý sa každoročne koná vo Washington, D.C. pri výročí vynesenia rozsudku v procese Roe vs. Wade, ktorým boli povolené umelé potraty v USA v roku 1973. Pre desiatimi rokmi, presnejšie 22. januára 2009, sa na tomto Pochode za život v hlavnom meste USA, vo Washingtone D.C.,  zúčastnili aj kňazi z Univerzitného pastoračného centra biskupa Ján Vojtaššáka v Ružomberku, duchovní Róbert Slotka a Jozef Žvanda. Na Slovensku majú tradíciu aj menšie miestne pochody za život, ktoré sa odohrávajú okolo 25. marca, teda Dňa počatého dieťaťa. K takýmto aktivitám patrí vždy 2. novembra, na Spomienku na všetkých verných zosnulých, tzv. Sviečka za nenarodené deti, ktorú zastrešuje Občianske združenie Fórum života a koná sa na celom území Slovenska. Súčasťou tohto podujatia je aj modlitba za nenarodené deti.

Slovensko

Po roku 1989 sa na Slovensku uskutočnil dva Národné pochody za život. Boli to najmasovejšie   demonštrácie od Nežnej revolúcie. Ich hlavným iniciátorom a organizátorom bola Konferencia biskupov Slovenska.

Prvý národný Pochod za život sa uskutočnil v Košiciach 22. septembra 2013 a účasť dosiahla 80 000 účastníkov. Druhý národný pochod za život sa uskutočnil v Bratislave 20. septembra 2015. Podľa organizátorov mal účasť 85 000 účastníkov. Súčasťou Národného pochodu za život bolo aj slávenie svätých omši v rôznych častiach miest Košice a Bratislava, ktoré za účastí množstva veriaceho ľudu so svojimi kňazmi celebrovali slovenskí otcovia biskupi.

Tretí národný pochod za život sa uskutoční 22. septembra 2019 v Bratislave. Pochody za život sa organizujú každoročne v Košiciach a Bratislave zvyčajne ku Dňu počatého dieťaťa, ktorý je 25. marca.

Česko

V Česku sa hlavný pochod za život uskutočňuje v Prahe a usporadúva ho Hnutí Pro život ČR. V roku 2016 sa XVI. ročníka zúčastnilo viac ako 4 000 účastníkov. V roku 2017 akcia získala podporu prezidenta republiky, Magistrátu hl. m. Prahy a Českej biskupskej konferencie.

Francúzsko

Najväčším francúzskym pochodom za život je parížsky pochod, ktorý sa od roku 2005 uskutočňuje koncom januára pri príležitosti výročia zlegalizovania umelých potratov vo Francúzsku. Počet účastníkov sa pohybuje v tisícoch až desať tisícoch, organizátori ho označujú za najväčší pochod za život v Európe.

Španielsko

29.marca 2009 prebehli veľké manifestácie za práva na život v Španielsku. Pochodu za život v Madride sa zúčastnilo 100 000 ľudí a ďalších 400 000 podporilo podobné akcie v ďalších španielskych mestách. Tieto udalosti boli reakciou na zámer socialistického premiéra Zapatera dramaticky rozšíriť možnosť umelého potratu, čo by nechalo nenarodené deti úplne bez ochrany. Preto sa madridský pochod podobal skôr na demonštráciu. Protestujúci vyzvali premiéra, aby sa zameral skôr na pomoc tehotným ženám, aby nemuseli o umelom potrate vôbec uvažovať, namiesto ich rozširovaniu. Na akcii bol prečítaný Madridský manifest – prehlásenie, ktoré podpísalo 300 španielskych odborníkov, vedcov a lekárov a ktorý konštatuje, že „z vedeckého hľadiska ľudský život začína počatím, a preto má byť od chvíle počatia rešpektovaný a chránený“. Protesty zorganizovali španielske pro-life organizácie Derecho a vivir (právo na život) a Hazte Oír. Mottom madridského pochodu bolo heslo: „Neexistuje právo zabíjať – existuje právo na život“.

Poľsko

Najznámejším poľským pochodom toho typu je varšavský Pochod pre život a rodinu, ktorého sa zúčastňujú stovky až tisícky ľudí a zdôrazňuje nie len odmietanie umelého potratu, ale aj registrovaných partnerstiev a homosexuálnych manželstiev. Existujú aj ďalšie pravidelné akcie významného rozsahu ako je napríklad poznaňský Pochod za život.

Spojené štáty americké

Jedným z pochodov za život je americký národný March for Life, ktorý sa každoročne koná vo Washingtone D.C. pri príležitosti výročia vynesenia rozsudku v procese Roe vs. Wade, ktorý v USA viedol ku zrušeniu protiinterrupčných zákonov (stalo sa to 22. januára 1973). Počet účastníkov sa odhaduje na 100 – 200 tisíc, čo ho pravidelne radí medzi najpočetnejšie demonštrácie vo Washingtone D.C. vôbec. Hlavnou témou sú umelé potraty, ale aj veľmi aktuálna otázka eutanázie.

Okrem národnej akcie existujú významné pochody tohto typu na úrovni jednotlivých štátov či miest, z nich niektoré vykazujú návštevnosť v rádoch tisícov až desať tisícov účastníkov (napr. v San Franciscu).

Kanada

V Kanade sa pochod za život koná každoročne 14. mája, lebo v ten deň kanadský parlament odhlasoval prijatie zákona legalizujúceho potraty (14. mája 1969). V roku 2009, v deň štyridsiateho výročia prijatia zákona, zaznamenali usporiadatelia rekordnú účasť – cez 12.000 ľudí v hlavnom meste Ottawa a okolo 4.000 účastníkov v lokálnych pochodoch v ďalších kanadských mestách.

Dovoliť deťom žiť

V roku 2017 bolo Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) nahlásených celkovo 15 929 potratov. V tomto počte je 14 521 potratov u žien s trvalým bydliskom v SR a 1 408 potratov u žien bez trvalého bydliska v SR. Z celkového počtu potratov tvorili umelé potraty 47,1 %. Nasledovali spontánne potraty (34,2 %), ostatné potraty (16,2 %) a 2,5 % bolo mimomaternicových tehotenstiev.

V porovnaní s rokom 2016 sa zvýšil celkový počet potratov o 643. Stúpol však iba počet potratov žien bez trvalého bydliska v SR. Išlo najmä o umelé potraty, ktorých bolo u týchto žien evidovaných 1 394. Ich počet oproti roku 2016 významne vzrástol. Vtedy boli hlásené iba 3 umelé potraty.

U žien s trvalým bydliskom v SR sa celkový počet potratov v minulom roku znížil o 5 % (z 15 277 na 14 521). Umelých potratov bolo menej o 6 % (z 6 491 na 6 102) a spontánnych potratov bolo zaznamenaných 5 438, čo je medziročný pokles o 7,6 % (449). Na 100 narodených detí pripadlo 25 potratov.

V roku 2017 prišlo Slovensko o 14.521 nenarodených detí. Aj s týmito deťmi mal Pán Boh svoj zámer. Možno skrze tieto nenarodené deti chcel priniesť riešenia pre naše ľudské problémy. No my sme týmto deťom nedovolili žiť. Nuž možno aj preto musíme v mnohých oblastiach trpieť ďalej, kým neprídu nové riešenia skrze deti, ktorým dovolíme žiť, ktorým dovolíme spoznať krásu ľudského života.

Jozef Žvanda

Foto: Internet

Zdroj:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Pochod_za_%C5%BEivot

http://www.nczisk.sk/Aktuality/Pages/Potraty-v-SR-2017.aspx

http://www.forumzivota.sk/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?