Komentáre sú vypnuté na tento post

Mládež z farnosti Hanušovce nad Topľou: O čom je referendum?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Najkrajšia, najpriamejšia a najreprezentatívnejšia forma prejavu jediného dnes skutočne fungujúceho spoločenského systému – demokracie. Bez zástupcov, bez sprostredkovateľov a bez akejkoľvek možnosti zavádzania a klamania sa zisťuje vôľa ľudu. Demokracia – vláda ľudu. U nás si dnes vládne ľud skrze volených zástupcov – politikov, vo vyspelejších krajinách ako je napríklad Švajčiarsko sa ľud snaží rozhodovať o svojich veciach priamo – cez referendum. To, že je demokracia skutočne jediným dlhodobo funkčným systémom nám dosvedčuje jednoduchá logika. Keby nefungovala, neprežila by. Diktatúry v Sovietskom Zväze, nacistickej Tretej Ríši a fašistickom Taliansku by sa nerozpadli, ale fungovali by naďalej, ba aj západne krajiny USA, Francúzsko či Veľká Británia by sa vzdali svojej demokracie a prešli by na totalitný režim. Pravda ani demokracia nie je dokonalá, avšak nateraz nič lepšie nemáme. Toľko o funkcii a význame referenda v demokratickej spoločnosti.

Referendum o rodine

            Najaktuálnejšia otázka súčasných dní. Takmer všade sa o tom niečo hovorí alebo píše. Žiaľ vo väčšine prípadov je postoj vplyvných ľudí negatívny. Ale negatívny nie v tom zmysle, žeby nesúhlasili s otázkami referenda, na to majú právo, ale sledujeme masívny nesúhlas so samotným referendom. A čo je najsmutnejšie, ten nesúhlas vychádza od ľudí, ktorí sa neustále bijú do pŕs a vyslovujú tie najkrajšie ideály demokracie. A tu zrazu vidíme ich snahu bojkotovať najčistejšiu možnosť prejavu vlády ľudu. Niečo tu nie je v poriadku. Základným mottom demokrata musí byť citát: „Nesúhlasím s tebou, ale budem sa biť za to, aby si mohol povedať svoj názor!“  A my vidíme ako sa dnes mnohí bijú zato, aby sme nemohli povedať svoj názor. Ako sa predbiehajú v tom, kto väčšmi odsúdi a zavrhne referendum. V mene slobody sa snažia potlačiť slobodu. Prečo? Čo ich tak hryzie na názore väčšiny kresťanov? Prečo spustili takú ohromnú kampaň proti referendu, ktoré ako jediné v našich novodobých dejinách nevymysleli politici, ale občania? Jednoduchí ľudia, ktorých sa za referendum podpísalo takmer pol milióna. Že je to plytvanie peniazmi? A na čo iné majú ísť naše spoločné peniaze než na zistenie vôle národa. Na dovolenky ministrov? Na mega predražené zákazky pre ich kamarátov? Navyše veľká časť z výdavkov na referendum bude zaplatená z prostriedkov dobrovoľných darcov. Čo v nich teda živí toľký odpor, ba niekedy až otvorenú nenávisť? Nevedno. Skúsme si ale teraz priblížiť hlavné argumenty odporcov referenda.

Referendum je údajne namierené proti jednej menšine. Konkrétne proti homosexuálnej menšine. Nie je to pravda. Referendová otázka č. 1 znie: Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? Táto otázka nie je proti homosexuálom. Nič im neberie, pretože nijaké právo na manželstvo dnes nemajú, teda im ho zobrať nemôže. Ale ak by takéto právo existovalo, zobralo by to naopak niečo nám. Manželstvo je pre nás totižto sviatosť. Sviatosť, ktorú dostávajú muž a žena od Boha. Muž a žena, ktorí sa rozhodli zaprieť samých seba a už viac nebyť dvomi, ale jedným. A jedine im je daná moc a tajomstvo splodiť nový život. Moc, ktorú im dal Stvoriteľ. Manželstvo je výsada. Nijaké iné spolužitie si teda podľa nás nezaslúži niesť takéto vznešené pomenovanie.

V druhej otázke vidia odporcovia tiež útok proti homosexuálom. Otázka znie: Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova? Ich hlavný argument je, že majú tiež právo na deti. Náš postoj ale je, že nikto nemá právo na deti. Dieťa môžeme akurát tak dostať. Ale nie ako právo, ale ako dar. Dieťa nie je pes, či auto, ktoré si môžem kúpiť, lebo na to mám právo. Dieťa je dar. Nie každý tento dar dostane. A vieme, že to potom manželom spôsobuje veľkú bolesť a trápenie. Naopak, niekto tento nesmierny dar dostane a dobrovoľne sa ho vzdá tak, že ho nechá zavraždiť ešte prv, než sa môže narodiť. Nie my sme teda v práve, ale to dieťa je v práve. Ono má právo na lásku, na starostlivosť a opateru a na pokoj. My máme na druhej strane povinnosť toto všetko tomuto maličkému človiečikovi zabezpečiť. Ak to neurobíme, spôsobujeme tým obrovské škody, občas až s tragickými dôsledkami.  Ani druhá otázka nie je teda namierená proti niekomu či niečomu. Je namierená za niekoho. Za dieťa a jeho práva.

Tretej otázke vyčítajú, že je proti pokroku v školstve. Posúďte sami:  Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho  správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania? My sa pýtame, je potrebné zavádzať do nášho školstva povinné vyučovanie o veciach, ktoré sa mnohým z nás zdajú byť perverzné a nechutné? Ak sú rodičia ateisti, musí ich dieťa chodiť povinne na náboženstvo? Alebo ak sú rodičia Židia, budeme ich dieťa nútiť navštevovať výučbu moslimskej viery? Tak prečo by sa malo dieťa kresťanských rodičov povinne učiť o potratoch, o eutanázii, o rôznych formách sexuálnej orientácie či dokonca o rôznych praktikách v oblasti osobného, intímneho života? Jedna vec je viesť deti k tolerancii, ale druhá vec je tlačiť im do hlavy rôzne teórie, ktoré odporujú presvedčeniu ich rodičov. A navyše, všetci vieme, že naše školstvo je vo veľmi zlom stave. Dovolíme si povedať, že v dezolátnom stave. Namiesto toho teda, aby sme všetci hľadali spôsoby ako zlepšiť vyučovanie matematiky, gramatiky, literatúry či cudzieho jazyka, isté skupiny ľudí chcú zaviesť povinné vyučovanie o veciach, ktoré nielen že nie sú podľa nás dôležité, ale sú dokonca neprípustné. Stačí sa pozrieť na krajiny, kde už takéto veci existujú. O konkrétnostiach tohto vyučovania radšej pomlčíme, pretože sa v niektorých prípadoch nedajú nazvať ináč než nechutnými až zvrhlými.

Zo všetkých uvedených prípadov nám teda vyplýva fakt, že referendum nie je hlasovaním väčšiny o menšine, ale väčšiny o väčšine. Nič nikomu nechceme brať, nikoho nechceme diskriminovať, nikoho nechceme zo Slovenska vyháňať. Chceme len vyjadriť svoj názor na konkrétne veci a že pre nás existujú určité morálne hranice, ktoré by sa nemali prekračovať. Nepriatelia referenda tiež s obľubou hovoria o tom, že cirkev, najmä katolícka, nenávidí homosexuálov. Smiešne! Aj my sme cirkev a necítime k nim žiaden hnev či nenávisť, ani odpor. Cítime však strach o hodnoty, ktoré naša spoločnosť vytvárala a rešpektovala stovky rokov. Sú to hodnoty rodiny a ľudského života.

Ak sme si za tento náš názor vyslúžili od niekoho prívlastok tmári, spiatočníci, stredovekí fanatici, homofóbovia, štváči a nenávistní zadubenci, budiš. Nám to neublíži. Iba nás to posilní. Ak nás za to bude niekto dnes alebo v budúcnosti odsudzovať a opovrhovať nami, nevadí. V takýchto prípadoch si spomenieme na slová svätého Jána Pavla II., ktoré sme mnohí počuli na vlastné uši počas jeho troch ciest na Slovensko. Slová, ktoré nám povedal so svojím nezabudnuteľným poľským prízvukom: „Nebojte sa, Vy, národ pod Tatrami!“

            Vyzývame a prosíme preto Vás všetkých, aby ste sa s plnou vážnosťou tomu prislúchajúcou referenda zúčastnili. Či budete hlasovať za, alebo proti, to necháme na Vás a na Vašom svedomí. Prajeme si len, aby ste sa referenda nezúčastňovali s úmyslom namiereným proti niekomu. Naša spoločnosť je už aj tak dosť rozoštvaná. Našou túžbou je, aby sme všetci prišli k referendu s cieľom brániť hodnoty kresťanstva, brániť život a najmä brániť rodinu.

 Mládež farnosti Hanušovce nad Topľou, medzi ktorých patria aj študenti KU v Ružomberku

Foto. Internet

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?