Skip to content Skip to footer

No ľud nechcel počuť Samuelov hlas

No ľud nechcel počuť Samuelov hlas a hovoril: „Nie, nech je nad nami kráľ a budeme aj my ako všetky iné národy, náš kráľ bude vládnuť nad nami, pôjde pred nami do boja a bude viesť naše vojny“ (1 Sam 8, 19-20).

No ľud nechcel počuť Samuelov hlas. Samuel nastavoval Izraelu zrkadlo. Samuel sa usiloval ľudu tlmočiť Božiu pravdu. Snažil sa ľudu vysvetliť, že oni nemôžu byť ako iné národy. Oni sú vyvoleným národom a jediným ich kráľom je Boh. No ľud nechcel počuť Samuelov hlas. Ľud mal radšej klamstvo.

Ľud, aj dnešný ľud, nie vždy má rád prorokov. Proroci nastavujú ľudu zrkadlo. Proroci nastavujú dobe zrkadlo. Proroci sú povolaní hlásať pravdu, nie obyčajnú pravdu, ale Božiu Pravdu a pre túto Pravdu sú ochotní položiť aj svoj život. Proroci sa nenechajú kúpiť za peniaze. Vedia, že takto by zradili Pravdu. Proroci sú pokorní a ohlasovanej Pravde najprv veria, potom ju žijú a až tak, až neskôr nažitú Pravdu hlásajú. Proroci začínajú od seba. Neukazujú prstom na druhých, najprv ukazujú na seba. Proroci nevravia tamten je zlý, tamten mi ublížil, aj tamten mi ublížil. Proroci najprv ukazujú na seba, pokánie začínajú od seba slovami: „Ja som zlý, ja som najprv zlý. Ja som ublížil, veľakrát som ublížil. Som to na prvom mieste ja, ktorý nežijem Pravdu, som to ja, ktorý ako prvý potrebuje pokánie.“

No ľud nechcel počuť Samuelov hlas. Ľud sa nechal opiť rožkom, ľud, izraelský ľud mal rád klamstvo a rád sa v klamstve vyžíval. Ako je tamtá doba podobná tej našej. Aj dnešný ľud má rád klamstvo. Dnes sa tak klamstvu darí. Veď vďaka modernej sofistikovanej dobe môže zlodej na plné ústa kričať: „Chyťte zlodeja!“ Dnešný prešpekulovaný človek, neraz sa  tváriaci zbožne, vďaka moderným technológiám a absencii svedomia, môže veľmi ľahko iným ublížiť a pokriviť pravdu. Nesmierne ľahko môže zo slabocha vytvoriť geniálneho hrdinu, zatiaľ čo statočných ľudí s ľahkosťou a bez škrupulí  pošliape, a pritom sa im bude ešte aj do „ksichtu“ smiať. A toto sa, žiaľ, stáva aj v našej kresťanskej „brandži.“

Preto nie je prorok ako prorok. Dnes viac ako inokedy potrebujeme počuť Samuelov hlas. Samuel prepožičiava svoj hlas Božiemu hlasu. Nepritakáva človeku, nezalieča sa človeku,  nerobí zo seba chudáčika, ktorému všetci ubližujú. Samuel je prorokom, Božím prorokom, netúži po pozemskej sláve, neoslavuje človeka. Ide mu jedine o Božiu slávu, o jediného kráľa. Preto Tomu, ktorému verí, o Tom aj učí, a Toho aj naplno žije.

Jozef Žvanda

Foto: Internet