Komentáre sú vypnuté na tento post

Nielen rúško, ale ani biela stužka nie je hanba. 25. marec – Deň počatého dieťaťa

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dnes 25.3. si pripomíname Medzinárodný deň počatého dieťaťa.

DPD_660x200.gif

Bol to práve svätý pápež Ján Pavol II., ktorému veľmi záležalo na ochrane ľudskej dôstojnosti od počatia až po prirodzenú smrť. Jeho hlboká láska a starostlivosť o nenarodené deti ho viedli k tomu, aby zaviedol Medzinárodný deň počatého života.

Krásna symbolika 25. marca sa ukrýva v tom, že je to presne 9 mesiacov od Vianoc, kedy väčšina kresťanov oslavuje Narodenie Ježiša Krista. 9 mesiacov je zároveň dĺžka štandardného tehotenstva. Teda 25. marca je Ježiš Kristus symbolicky počatý (Zvestovanie Pána) a 25. decembra sa narodí (Narodenie Pána).
john paul II and baby.jpg

Deň počatého dieťaťa je dňom oslavy ľudskej dôstojnosti a úžasného sveta rozvíjajúceho sa dieťaťa, ktoré sa má narodiť. No zároveň je to deň spomienky na milióny nenarodených detí, ktorých životy boli ukončené násilím umelého potratu. Od začiatku tohto roka bolo umelo potratených približne 9 800 000 detí. Každoročne vyhasne kvôli umelému potratu asi 50 miliónov životov. (Predstavte si, že keby niekto vyhladil obyvateľstvo Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska, stále by bol „len“ pri počte 35 miliónov.)

25. marec je na Slovensku tiež pamätným Dňom zápasu za ľudské práva. Tento rok si pripomíname 32. výročie Sviečkovej manifestácie, ktorá sa odohrala 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Je dôležité neustále si pripomínať, že táto pokojná manifestácia občanov za náboženské a občianske práva a slobody je jedno z najdôležitejších vystúpení občanov a veriacich proti komunistickému režimu v Česko-Slovensku. Aj vďaka viere a odvahe účastníkov Sviečkovej manifestácie máme dnes na Slovensku slobodu a demokraciu.

19880325 Sviečková manifestácia.jpg

Podpredseda Fóra kresťanských inštitúcií Pavol Kossey sa vyjadril o Sviečkovej manifestácii takto: „Hoci sa ju polícia snažila obuškami a vodnými delami rozohnať, zídených asi 2000 občanov prekonalo strach a vydržalo na námestí od začiatku až do konca, od 18:00 do 18.30. V okolitých uličkách bolo ďalších asi 10.000 ľudí, ktorí sa na námestie nedostali, keďže bezpečnostné zložky námestie hermeticky uzavreli. Ľudia v ten pamätný deň pred 32 rokmi so sviečkami v rukách žiadali nielen práva pre veriacich – menovanie biskupov a náboženskú slobodu – ale aj dodržiavanie občianskych práv. A toto sa už týkalo všetkých občanov bez rozdielu. Vďaka ich hrdinstvu si každý rok môžeme pripomínať pamätný deň Slovenskej republiky „Deň zápasu za ľudské práva“. Tým, že zhromaždení ľudia boli ochotní riskovať za spoločnú vec a prekonali strach, totalitný systém strácal silu. O rok a pol, v novembri 1989, to viedlo k jeho pádu.“

Zlo v podobe komunistického režimu sa na Slovensku už zastavilo. Avšak zlo umelých potratov (pozostatok komunistickej legislatívy) tu stále pretrváva. Ľudské práva na Slovensku nie sú garantované všetkým, čo je veľmi veľký problém. Preto by som Vás chcel pozvať k symbolickej aktivite: vyložme dnes o 18:30 doma sviečku na 15 minút do okna, či na balkón, na znak toho, že chceme rásť v našej ľudskosti. Ak môžete, pridajte k tomu aj krátku modlitbu.

S úctou a vďakou,

Matúš Hagara a celý tím CitizenGO

P.S. Nezabudnite na bielu stužku. Viac informácií: Sviečková manifestácia http://svieckovamanifestacia.sk/ Poslankyňa EP Lexmann: Nielen rúško, ale ani biela stužka nie je hanba https://www.postoj.sk/52961/poslankyna-ep-lexmann-nielen-rusko-ale-ani-biela-stuzka-nie-je-hanba Oficiálna stránka Dňa počatého života https://www.25marec.sk/

 Vaše UPaC :)
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?