Komentáre sú vypnuté na tento post

Nie toto je pôst? Piatok 08.03.2019

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Žiadajú odo mňa spravodlivé súdy, túžia po Božej blízkosti. ‚Prečo sa postíme, keď to nevidíš, ponižujeme sa, a ty si nevšímaš?‘ A hľa, v deň vášho pôstu obchodujete a utláčate všetkých svojich robotníkov! Postíte sa, no pritom sa škriepite a hádate a bijete päsťou zločinne. (Iz 58, 1-9)

Toto voláš pôstom a dňom milým Bohu? A nie toto je pôst, aký som si vyvolil: rozviazať putá nespravodlivé, uvoľniť povrazy otroctva, zlomených prepustiť na slobodu a rozlámať všetky okovy? Lámať hladnému svoj chlieb, bedárov bez prístrešia zaviesť do svojho domu? Ak uvidíš nahého, zaodej ho, a pred svojím blížnym sa neskrývaj. Vtedy ako zora vyrazí tvoje svetlo a rana sa ti rýchlo zahojí. Pred tebou pôjde tvoja spravodlivosť a Pánova sláva za tebou. Vtedy budeš volať a Pán ti odpovie, budeš kričať o pomoc a on ti povie: ‚Tu som.‘

Vtedy ako zora vyrazí tvoje svetlo a rana sa ti rýchlo zahojí.

Nie toto je pôst: mať úctu jeden k druhému, ak na ulici niekoho staršieho stretneš, že ho pozdravíš, že mu uvoľníš miesto v autobuse či vo vlaku, že sa nebudeš predbiehať v nemocničnej čakárni a nebudeš šomrať a vyvolávať zlú náladu, že nebudeš ohovárať a osočovať, že dodržíš svoje slovo, že nebudeš klamať a podvádzať, že nebudeš šíriť neoverené informácie, že dokážeš povedať Bohu a j človeku prosím, ďakujem, odpusť mi, odpúšťam ti, že dokážeš druhého vypočuť, že nebudeš mať voči iným predsudky, že si nebudeš namýšľať a domýšľať, že inému správne poradíš, že budeš kritický voči sebe, voči svojim deťom a voči svojim blízkym, že budeš mať čas na najbližších, že sa zastaneš rodiny, manželov, detí, kňazov, cirkvi, že budeš o veciach konštruktívne vo svetle evanjelia premýšľať a nekriticky neprijmeš akúkoľvek informáciu, že nebudeš mať dve tváre a že sa nebudeš pretvarovať, že sa budeš za druhých aj za seba modliť, že si v televízii či na internete, v časopisoch alebo v iných masmédiách budeš vyberať iba vhodné programy a články, ktoré neurážajú ľudskú dôstojnosť, že siahneš aj po katolíckych masmédiách, po knihách a Svätom písme, že nebudeš na sociálnych sieťach šíriť agresiu a nenávisť, že budeš žiť striedmo, skromne, že nebudeš vyhadzovať potraviny, že ti to nebude jedno, že ti to nebude jedno. Nie toto je pôst?

Vtedy ako zora vyrazí tvoje svetlo a rana sa ti rýchlo zahojí…

Text a foto: Jozef Žvanda

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?