Komentáre sú vypnuté na tento post

Nie, lacný úspech, to naozaj nie!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Keď Ježiš vystupoval do Jeruzalema, vzal si osve dvanástich učeníkov a cestou im hovoril: „Hľa, vystupujeme do Jeruzalema a Syn človeka bude vydaný veľkňazom a zákonníkom. Odsúdia ho na smrť a vydajú pohanom, aby ho vysmiali, zbičovali a ukrižovali, ale on tretieho dňa vstane z mŕtvych.“ (Mt 20, 17-28)

Náš Pán nikdy nehovoril o úspechu, nikdy nehovoril o tom, že tí, ktorí ho budú nasledovať, budú u ľudí obľúbení, vyhľadávaní a u ľudí budú mať úctu. Náš Pán ak o niečom hovoril, tak vždy to bolo o kríži. Otvorene vravel, že kto ho chce nasledovať, má vziať na plecia svoj kríž a tak ho má nasledovať. Otvorene hovoril, že ak ho chce niekto nasledovať a nemá v nenávisti svojho otca a mamu, nemôže byť jeho učeníkom. Otvorene hovoril o tom, že kto položil ruky na pluh a obracia späť, nemôže byť jeho učeníkom. Otvorene hovoril, že násilníci sa zmocňujú Božieho kráľovstva.

Náš Pán aj dnes hovorí podobne. Keď so svojimi učeníkmi vystupuje na ceste do Jeruzalema, otvorene a dôverne im hovorí, že v Jeruzaleme bude trpieť, tam ho vysmejú, zbičujú a ukrižujú. Náš Pán teda nehovorí o úspechu v takom zmysle, v akom ho chápe dnešný svet. Náš Pán otvorene hovorí o kríži. Jeho reč však nikdy nekončí beznádejou a tmavým hrobom. Ak hovorí o kríži, ak hovorí o ukrižovaní, zároveň hovorí aj o zmŕtvychvstaní. Cesta Ježišovho učeníka na základe toho nie je cestou k lacnému úspechu, lebo je možné, že dnes ťa bude svet chváliť a zvelebovať, ale zajtra už prídu iní a na teba sa rýchlo zabudne. Cesta Ježišovho učeníka vedie cez každodennú námahu, cez každodenné verne plnenie si svojich povinností. O tejto ceste vravieval sv. Ján Pavol II. ako o mučeníctve všedného dňa. Na tejto náročnej ceste však nie sme sami, ale je s nami aj náš Pán. Pred svojim nanebovstúpením svojich učeníkov utvrdil: „Hľa, ja som s vami až do skončenia sveta.“ A toto slovo platí aj pre nás.

Náš Pán aj dnes otvorene hovorí o kríži, ako o štandardnej ceste Kristovho učeníka. Pán však hovorí aj o vzkriesení. A práve nedeľné veľkonočné ráno, keď náš Pán vstal z mŕtvych, mení náš pohľad na náš život a na naše kríže, na Kristov kríž. Ten sa nakoniec stáva sladkým jarmom a bremenom. Kríž je pre nás znamením našej spásy.

Text a Foto: Jozef Žvanda

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?