Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Logo UPaC tvoria tri prvky: – uzavretý kruh vyplnený zlatou farbou – uprostred kruhu sa nachádzajú ruky zložené k modlitbe – po obvode kruhu je názov inštitúcie

Teologicko-spirituálny výklad loga UPaC: Kruh Myslená čiara kruhu sa sama vracia k sebe a všetky body na nej sú rovnako vzdialené od stredu; tu nie je žiadne pred iným a za iným, teda je to najjednoduchší symbol všetkého do seba uzavretého, neohraničeného, večného. Preto je kruh symbolom jednoty, dokonalosti, absolútna, a v súvislosti s tým tiež symbolom neba a ducha v protiklade k zemi a hmote. Ako nekonečná, k sebe sa vracajúca čiara znamená čas a večnosť. Sv. Bonaventúra hovorí o Bohu ako o „kruhu“, ktorého stred je všade.

Ruky: Ruka sa stala kvôli svojej dôležitej funkcii pre človeka u všetkých národov symbolom – znakom moci. V Starom zákone nachádzame viac než desaťkrát výraz „Božia ruka“ tam, kde sa má vyjadriť Božia prítomnosť alebo činnosť. Zároveň to znamená dobrú Božiu ruku, ktorá prináša pomoc a požehnanie. Aj v Novom zákone tento výraz obrazne označuje Božiu prítomnosť. Predpažené ruky, obrátené dlaňami nahor, znamenajú u izraelského národa postoj modlitby. Od stredoveku tento postoj je znázornený zloženými rukami.

Zložené ruky loga UPaC naznačujú ešte niečo iné. Môžeme v nich objaviť znak Katolíckej univerzity, ale tiež vrch Čebraď, taký typický pre Ružomberok…

Zlatá farba: Zlato je najvzácnejším kovom, lesklým, odolným voči teplote, hrdzi a kyselinám a preto je symbolom nemennosti, večnosti a dokonalosti. Zlatá farba býva symbolom nebeského svetla, v duchovnom zmysle symbolom poznávania. V kresťanstve znamená najdôležitejšiu zo všetkých čností: lásku.

Aký je smer a ako prísť k Bohu? Dobre to naznačujú zložené ruky nad hrobom Božieho služobníka biskupa Jána Vojtaššáka v Zakamennom na Orave. Zložené ruky patróna UPaC ukazujú smer „Hore“ prostredníctvom „Modlitby“. Toto naznačujú aj ruky umiestnené v logu. Avšak tieto ruky akoby zároveň niečo chránili. Chcú chrániť dobro v nás, a nielen chrániť, ale ho aj rozmnožovať.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.