Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Veľkonočná kvapka krvi 2018: vzájomne sa obdarovať môžeme nie len v pôstnom období

 

Dňa 12.4.2018 sa v priestoroch Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka v Ružomberku (UPaC) uskutočnilo už tradičné darovanie krvi. Zdravotnícky personál si aj tentokrát zasadol na svoje miesta už o ôsmej ráno a chodba sa postupne  zaplnila študentami čakajúcimi v rade.  Tichšia atmosféra letného semestra, kedy sa časť študentov doma venuje príprave na štátne skúšky a v teréne ich príliš nevidno, sa podpísala aj pod menšie množstvo odobratej krvi v porovnaní s minulým semestrom. Dokopy prišlo 42 študentov a k odberu bolo pripustených 39 z nich.

Rozdiel oproti  minulému semestru spočíval aj v tom, že celá akcia prebehla o čosi pokojnejšie. Podľa dievčat z organizačného tímu UPaC sa to tentokrát obišlo bez tradičných ranných návalov, namiesto toho študenti prichádzali postupne počas celého doobedia. Opäť bolo medzi  nimi niekoľko vystrašených prvodarcov, ako napríklad Katarína alebo Ala z Ukrajiny, ktoré tŕpli nad tým, čo ich čaká. Ala sa mi zároveň priznala, že hoci sú u nich podobné možnosti darcovstva ako u nás, odhodlala sa až tu v UPaC. Možnosť darovania krvi priamo v UPaC využili aj študenti ako Marek, ktorý sa nechal počuť, že jednoducho nemá vzťah k nemocniciam, preto to inde nikdy neskúšal. Skúsenejší darcovia prichádzajú pravidelne a vedia prečo: Barbora očakáva príval radosti a endorfínov, ktorý sa dostaví vždy po odbere, Andrea si uvedomuje naliehavosť potreby darcovstva, pretože už zažila situáciu, keď krv chýbala a bolo ju potrebné zháňať. No a nakoniec nezabúdajme na celý húf študentov a zamestnancov, ktorým zdravotný stav neumožňuje pripojiť sa k ostatným darcom, takže celú akciu len ticho podporujú.

Hoci máme pôstne obdobie už dávno za sebou, úspešnosť celej akcie svedčí o tom, že vzájomné obdarovanie má zmysel po celý rok. Preto vás srdečne pozývame na najbližší odber krvi, pevne dúfame, že bude ešte o čosi úspešnejší ako ten posledný.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slavomíra Mátlová

Foto: UPaC

Darovať krv sa oplatí

Dnes 29.11.2017 sa v priestoroch Univerzitného p

astoračného centra Jána Vojtaššáka v Ružomberku (UPaC) uskutočnila adventná kvapka krvi. Darovanie krvi priamo v študentskom prostredí sa opäť stretlo s úspechom, tentokrát nás svojou účasťou poctilo až 64 darcov.

V UPaC to dnes žilo už od skorého rána: naše koordinátorky si pripravovali prezenčné listiny a iné podklady a my ostatní sme iba tak nečinne, no tým netrpezlivejšie vyčkávali zdravotníčky z martinskej transfúznej stanice. Nakoniec sme sa ich dočkali niekedy pred ôsmou hodinou ráno, a to sa už chodba zaplnila potenciálnymi darcami, ktorých len pribúdalo a pribúdalo. Zostava darcov krvi bola podobne pestrá ako inokedy: okrem študentskej väčšiny sme tu mohli stretnúť našich univerzitných kaplánov o. Róberta a o. Jozefa, zamestnancov Katolíckej univerzity v Ružomberku, ale aj pána prorektora Františka Trstenského. Súčasťou tohto davu boli prvodarcovia, príležitostní darujúci, ale aj dobrodruhovia, darcovské počiny ktorých sa už dajú rátať na desiatky. Medzi takýchto skalných patrí aj o. Jozef, ktorý svoju celoživotnú darcovskú štatistiku odhadol na takých 70 odberov, jedným dychom však dodal, že má pred ihlou dodnes rešpekt, tak sa na ňu radšej nepozerá. Jeho opakom je biatlonistka Laura, ktorú celý medicínsky proces darovania krvi fascinuje, navyše si pochvaľuje, ako priaznivo

jej športové aktivity vplývajú na tvorbu červených krviniek – my nešportovci  môžeme len ticho závidieť. Stretla som aj niekoľko prvodarkýň z Fakulty zdravotníctva, ktoré si snáď ešte intenzívnejšie uvedomujú naliehavosť záchrany ľudského života prostredníctvom krvných transfúzií. Väčšinu darcov pritom motivovala práve vidina nezištnej pomoci, našli sa tu však aj takí, ktorí už mali pomerne tvrdú osobnú skúsenosť so životnými hraničnými situáciami končiacimi krvnou transfúziou, a tak presne vedeli, aká cenná je ich pomoc.

Náhodné chodbové rozhovory mi opäť len potvrdili, akým správnym krokom je organizácia odberov krvi v priestoroch UPaC. Na darovanie krvi sa tak nechali nahovoriť aj študenti, ktorí by asi dlho otáľali s návštevou neznámeho zdravotníckeho pracoviska, no prišli sem aj takí, ktorí pravidelne navštevujú transfúzne stanice v mieste bydliska. Najbližší odber sa pritom u nás uskutoční 11.4.2018. Už teraz ste všetci srdečne pozvaní.

 

Slavomíra Matlová

Foto: Mgr. Anton Kulan

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.