Komentáre sú vypnuté na tento post

Hosť na KU: Mons. Marián Gavenda

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

host na ku marian gavendaV utorok 20. 10. 2015 sme sa v rámci „Hosť na KU“ stretli s Mons. ThLic. Mariánom Gavendom, PhD., ktorý sa podelil o svoje bohaté skúsenosti z ciest.

V roku 2013 vydal knihu „Náhody a náhodičky“, v ktorej odovzdal „príbeh i niečo nadčasové“. Vysvetlil nám, čo znamená slovo gavendy v poľštine. Jedná sa o slohový útvar poviedok, pri ktorých sa často odbočuje od deja. Takto humorne hosť charakterizoval sám seba. Vo svojich spomienkach zašiel do obdobia, keď si počas totality s osobitným Božím vedením urobil nadstavbové štúdium sprievodcovstva, ktoré bolo dobrým prostriedkom na evanjelizáciu i prípravu na sprevádzanie pútnikov v Ríme. Počas jeho pôsobenia v Ríme najazdil na bicykli pod mocnou ochranou anjela strážcu 40 000 km. Mal príležitosť  byť „poštárom“ sv. otca Jána Pavla II., keď mu prekladal korešpondenciu zo Slovenska. Ďalej sa s nami podelil o svojej zážitky z ciest po Latinskej Amerike i z Austrálie.

V rámci diskusie nás povzbudil, aby sme si našli čas na zachytenie tzv. „epifánií“, podnetov z dňa, kde sme vnímali Boží dotyk. V nasledujúcej otázke o Lurdoch nazval toto pútnické miesto veľmi výstižne – „miesto s najvyššou koncentráciou lásky na štvorcový meter.“ Iný poslucháč sa pýtal na spiritualitu hôr, ktorú hosť komentoval ako spiritualitu nadhľadu pomáhajúcu nadobudnúť si to podstatné. V poslednej otázke o aktuálnosti médií v službe Cirkvi spojil mediálnu kultúru s dôležitou črtou Cirkvi – misiovosť. Na základe svojich bohatých skúseností z médií nám odporučil: „V každom človeku je čosi dobré a zlé i spojenec s vami.“

Najbližšie privítame medzi nami ThLic. Róberta Neupauera s prednáškou – „Mladí a ich zápas o čistú lásku.“

Mons. ThLic. Marián Gavenda, PhD. sa narodil 7. 3. 1963 v Trenčíne. Už počas totality tajne študoval teológiu. Po emigrácii v roku 1988 študoval filozofiu a teológiu na Lateránskej univerzite v Ríme. V roku 1996 dosiahol licenciát na Inštitúte spirituality Gregoriánskej univerzity v Ríme. Od roku 1996 – 2001 bol odborným asistentom katedry dogmatiky na RKCMBF UK v Bratislave. Od roku 2006 pôsobí ako odborný asistent katedry žurnalistiky FF KU v Ružomberku. Zapája sa do mnohých mediálnych aktivít: zástupca šéfredaktora duchovného pastiera, šéfredaktor katolíckych novín (2000 – 2008), príprava viac ako 560 relácií do 12 rozhlasových staníc, komentoval v Slovenskej televízii viac ako 230 zahraničných prenosov, hovorca KBS (2000 – 2008). Je autorom mnohých publikácií a prekladov. V roku 2011 mu KBS udelila Cenu Andreja Radlinského za celoživotný prínos do katolíckych médií. V súčasnosti je farárom vo farnosti Bratislava-Devín.

o. Róbert

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?