Komentáre sú vypnuté na tento post

Hosť na KU: Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

host na ku jan oroschUniverzitné pastoračné centrum (UPaC) zorganizovalo prednášku v rámci intelektuálno-formačnej aktivity „Hosť na KU“ na tému: Utečenci a misie. V utorok (6. 10. 2015) v popoludňajších hodinách zavítal do priestorov univerzitnej knižnice trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch a ThLic. Viktor Jakubov, riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku (PMD).

Otec arcibiskup Ján Orosch v úvode vysvetlil svoj biskupský erb a predstavil štruktúru Konferencie biskupov Slovenska, ktorá kopíruje štruktúru Vatikánu. Otec arcibiskup je predsedom Rady pre misie pri KBS a Rady pre migrantov, utečencov a pútnikov. Vo svojej prednáške sa venoval téme migrantov, integračných stredísk na Slovensku a podelil sa o osobné skúsenosti. Z mesta Gabčíkova, kde má Slovensko v integračnom stredisku prijať okolo 500 azylantov z Rakúskeho, mal tento postreh: „V Gabčíkove je na cintoríne pochovaných niekoľko migrantov (desiatky moslimov), ktorí zomreli na našom území. Majú tam pomníky, samozrejme s mohamedánskymi atribútmi. Oni keď vidia, že naši ľudia kladú kvety na ich hroby, prijímajú to ako znak lásky a prejavu spolupatričnosti zo strany kresťanov, a to ja považujem za krok vpred. Uvedomujú si, že Slovensko nie je pre nich takou atraktívnou krajinou ako napr. Nemecko alebo Francúzsko. Dôležité je pre nás to, ako sa zachováme teraz.“ Otec arcibiskup sa ďalej dotkol aj iných skupín, ktorú pastoračne zabezpečuje Rada pre migrantov, utečencov a pútnikov: pracujúci v zahraničí, pracujúci na lodiach, cestujúci, ľudia v kúpeľoch, pútnici putujúci na posvätné kresťanské miesta a iné. Mons. Ján Orosch nás vyzval, aby sme v sebe pestovali postoj otvorenosti. Je obdivuhodné, ako otcovia biskupi zvládajú kombinovať povinnosti vo vlastnej diecéze i v radách KBS.

 V druhej časti riaditeľ PMD na Slovensku predstavil v prezentácii štruktúru misijných diel, krátku históriu, misijné diela a konkrétne misijné projekty. Pápežské misijné diela pôsobia vo viac ako 120 krajinách sveta, spravujú 1105 misijných provincií Katolíckej cirkvi, podporujú evanjelizačné a sociálne programy, zabezpečujú prostriedky na formáciu miestnych kňazov a rehoľníkov v misijných krajinách. Konkrétny misijným projektom PMD je misijná nedeľa, ktorá sa slávi v predposlednú októbrovú nedeľu v celej katolíckej cirkvi. V súčasnosti je to 89. misijná nedeľa. Súčasťou misijnej nedele je aj zbierka na misijné diela. V roku 2014 sa na Slovensku vyzbieralo z misijnej nedele okolo 348 tisíc eur, zatiaľ čo celkové finančné prostriedky PMD získané zo zbierky na misijnú nedeľu 2014 na celom svete činia  152 miliónov dolárov. Hoci je spomínaná suma vysoká, je dobré sa zamyslieť nad tým, aké sú skutočné potreby v misijných oblastiach.

Najbližším hosťom na KU bude prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., ktorý nás ešte hlbšie vovedie do problematiky utečencov zo Sýrie.

Mons. Ján Orosch sa narodil v Bratislave 28. mája 1953.  Za titulárneho biskupa seminského bol menovaný 2. apríla 2004  a 2. mája 2004 v Trnave prijal biskupskú vysviacku, stal sa pomocným biskupom Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Za trnavského arcibiskupa bol menovaný 11. júla 2013.

Petra Laclavíková, FF KU

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?