Komentáre sú vypnuté na tento post

Dotyky Pánove pri hľadaní lieku proti Alzheimerovej chorobe

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Aj tento raz sme 3. marca 2015 v rámci intelektuálnej formácie Hosť na KU boli poctení návštevou významnej osobnosti. Bol ním prof. MVDr. Michal Novák, DrSc., Dr.h.c., ktorý v súčasnosti patrí k najvýznamnejším odborníkom na Alzheimerovu chorobu na svete. Veľkou príležitosťou sa mu v polovici 80-tych rokov stalo štúdium v Cambridge, kde sa jeho bádanie mohlo naplno rozvinúť. Okrem toho je zároveň riaditeľom Neuroimunologického ústavu SAV v Bratislave, ktorý sa mu v roku 1996 podarilo založiť. Je to prvý vedecký inštitút zameraný na Alzheimerovu chorobu na Slovensku.

Počas svojej prednášky sa prítomných pokúsil voviesť do problematiky hľadania lieku proti Alzheimerovu chorobu. V úvode odprezentoval svoje výsledky výskumu a taktiež dôraz kládol na Božiu pomoc, bez ktorej, ako to sám tvrdil, by sa mu nič z toho nepodarilo. V ďalšej časti pokračoval opisom fungovania mozgu a mozgových tkanív. Potom účastníkom vysvetlil, čo spôsobuje molekula Tau proteínu – pôvodca Alzheimerovej choroby. Pán profesor dobre špecifikoval činnosť tejto molekuly aj vďaka tomu, že sa spolupodieľal pri jej objavení. Tau proteín má na starosti komunikáciu medzi neurónmi a dohliada na prenos informácií. Tau proteín zároveň preberá na seba organizačnú funkciu ostatných proteínov, pre ktoré je táto funkcia primárna. Svojim pôsobením Tau proteín poruší funkčnosť komunikability medzi neurónmi tým, že naruší prenos informácií a dereguluje centrum vymieňania informácií úplne.

V závere prednášky priblížil aj rizikové faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie mozgu spojené s rýchlejším vyskytnutím sa Alzheimerovej choroby: „Vek, vystavovanie sa stresu, málo zdravej potravy, ale aj množstvo chemikálií, ako napríklad hliník.“ Pozastavil sa aj pri prevencii: „Nestresovať sa, zdravo žiť, byť striedmy v strave a denne prejsť minimálne 5000 krokov.“

Marta Staňová, FF KU

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?