Komentáre sú vypnuté na tento post

29. apríl 2021, Svätá Katarína Sienská – spolupatrónka Európy, sviatok

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Narodila sa v Siene r. 1347. Už v útlom detstve bola obdarená mimoriadnymi milosťami, ktoré jej umožnili na duchovnej ceste, načrtnutej svätým Dominikom, rýchlo napredovať v dokonalosti modlitbou, prísnosťou a dielami lásky. Keď mala dvadsať rokov, Kristus jej zjavil svoju tajomnú lásku mystickým symbolom snubného prsteňa. Toto korunovalo dôvernosť, ktorá dozrela v skrytosti a kontemplácii, a to vďaka tejto nepretržitej uvedomenej prítomnosti. Všetko sa odohrávalo mimo kláštorných múrov, v tom duchovnom príbytku, ktorý rada nazývala „vnútornou celou“. Ticho tejto „cely“, ktoré jej pomohlo byť veľmi vnímavou na Božie vnuknutia, mohlo sa čoskoro spojiť s jej mimoriadnou apoštolskou činnosťou. Mnohí, aj klerici, sa schádzali u nej ako učeníci, a uznávali v nej dar duchovného materstva. Jej listy sa šírili po Taliansku a po celej Európe. Mladá Sienčanka tak vkročila bezpečne a ohnivými slovami do podstaty cirkevných a sociálnych problematík svojich čias.

Katarína sa neúnavne angažovala za riešenie mnohorakých konfliktov, ktoré trápili súčasnú spoločnosť. Jej zmierovacie dielo zasiahlo európskych panovníkov, francúzskeho Karola V., Karola z Durazzo, Alžbetu Uhorskú, uhorského a poľského Ľudovíta Veľkého, Janu z Neapola. Významná bola jej činnosť na zmierení Florencie s pápežom. Bojujúcim medzi sebou poukazovala na „ukrižovaného Krista“ a na „vľúdnu Máriu“, a tým dávala najavo, že spoločnosť, ktorá sa inšpiruje kresťanskými hodnotami, nikdy by nemala riešiť vážne spory zbraňami, ale rozumom.

Katarína dobre vedela, že k takému záveru možno účinne prísť iba tak, ak sa duše vopred pretvoria silou evanjelia. Z toho vyplýva potreba reformy mravov, ktorú navrhovala všetkým bez výnimky. Kráľom pripomínala, že nemôžu kraľovať, akoby kráľovstvo bolo ich „vlastníctvom“, ale s vedomím, že budú musieť za výkon moci vyúčtovať Bohu, a preto skôr by si mali vziať za úlohu dodržiavať „svätú a pravú spravodlivosť“ a stať sa „otcami chudobných“ (porov. List č. 235 francúzskemu kráľovi). Vykonávanie moci sa nemá oddeľovať od lásky, ktorá je súčasne dušou osobného života a politickej zodpovednosti (porov. List č. 357 uhorskému kráľovi).

Katarína sa takou istou silou obracala aj na duchovných každej hodnosti, keď požadovala prísnejšiu dôslednosť v ich živote a v pastoračnej službe. Pôsobí veľkým dojmom, keď slobodným, silným, ostrým tónom napomína kňazov, biskupov, kardinálov. Bolo treba vykoreniť – hovorila – zo záhrady Cirkvi hnijúce rastliny a nahradiť ich „novými rastlinami“, čerstvými a voňavými. Sienská svätica silná zo svojej dôvernosti s Kristom, sa nebála samému pápežovi, ktorého nežne milovala ako „vľúdneho Krista na zemi“, smelo naznačiť Božiu vôľu, ktorá mu ukladala zbaviť sa nerozhodnosti, čo mu diktovala pozemská múdrosť a svetské záujmy, aby sa vrátil z Avignonu do Ríma, k Petrovmu hrobu.

S takou istou horlivosťou sa potom Katarína všemožne usilovala zažehnať rozdelenia, ktoré sa vynorili pri voľbe pápeža po smrti Gregora XI. Aj tu znova s vášnivým nadšením vyzvala k nezrieknuteľným dôvodom jednoty spoločenstva. To bol najvyšší ideál, na ktorý upriamila celý svoj život a bez výhrady sa obetovala pre Cirkev. Sama o tom svedčila svojim duchovným deťom na smrteľnej posteli: „Drahí, dobre si to zapamätajte, že som dala život za svätú Cirkev.“ (Blahoslavený Rajmund z Capuy, Źivot svätej Kataríny Sienskej, kn. III, hl. IV).

Zdroj:

Sv. Ján Pavol II. SPOLUPATRÓNKY EURÓPY – Spes aedificandi, čl. 6-7

Foto: Internet

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?