Komentáre sú vypnuté na tento post

Utorok, 01.06.2021, po 9. Nedeli 2021. Kde sú tvoje dobré skutky?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Keď kozľa prišlo ku mne, začalo bľačať; ja som si ju zavolal a povedal som jej: „Odkiaľ je to kozľa? Aby nebolo ukradnuté! Vráť ho jeho majiteľovi; veď my nesmieme jesť nič ukradnuté.“ Ona mi povedala: „Dostala som ho ako dar mimo zárobku.“ Ale ja som jej neveril a povedal som jej, aby ho vrátila majiteľom. A hanbil som sa za to pred ňou. Ona mi povedala: „A kde sú tvoje almužny? Kde sú tvoje dobré skutky? Všetci vidia, čo z toho máš!“ (Tob 2, 9-14)

Životný príbeh Tobiho, statočného muža, jeho životné zápasy, keď napriek tomu, že má v úcte Boha, že má v úcte každého človeka a že mu nie je jedno, ako jeho národ trpí, jeho životný údel je ťažký. Človek by čakal, že sa mu za dobré dostane dobrého, ale v jeho živote sa deje to, čo je vyjadrené aj v jednom našom prísloví: „Pre dobrotu na žobrotu!“ Statočnému Tobimu sa dostane trpkého údelu, oslepne. A keď sa v túžbe po zachovávaní Božích prikázaní dostane do sporu so svojou manželkou, ona vyriekne to, čo sme možno neraz počuli aj my z úst našich najbližších povedzme na adresu našej viery: „A kde sú tvoje almužny? Kde sú tvoje dobré skutky? Všetci vidia, čo z toho máš!“ „Čo z toho máš? Čo z toho máš?“

Komu by padli vhod takéto slová, keď sa nevieme brániť? Koho z nás by netrápil takýto údel? Aby sme toto všetko ustáli, tak ako sa o to snažil sám Tóbi, potrebujeme byť naozaj hlboko zakorenení v Bohu, aby sme mu dôverovali. Aj skrze takéto situácie nás Boh očisťuje, aby naše túžby boli čisté, nesebecké, aby sme dobro konali nezištne, z lásky. Možno, že momentálne je nám ťažko, niekedy to trvá aj veľmi dlho, my sme však bežci na dlhé trate a na všetko sa dívame vo svetle veľkonočnej nádeje, že Bohu sa nič z rúk nevymyklo. Potrebujeme byť ľuďmi modlitby, potrebujeme byť hlboko zakorenení v Bohu a potrebujeme aj spoločenstvo, dobré spoločenstvo bratov a sestier, ktorí sa navzájom milujú a navzájom si pomáhajú niesť bremená. Niekedy ani vo svojej vlastnej rodine medzi pokrvnými nenájdeme pochopenie, lebo práve naopak práve oni to budú, ktorí nám budú vykrikovať: „Čo z toho máš, že chodíš do kostola? Kde je ten tvoj Pán Boh?“ A preto je tu duchovná rodina, spoločenstvo bratov a sestier, Cirkev. Preto pre nás má zmysel Boží chrám a hlásanie Božieho slova a slávenie Eucharistie. Možno až s odstupom času pochopíme zmysel toho, čo prežívame dnes.

Nech sú pre nás povzbudením aj slová dnešného žalmu č. 112:

Blažený muž, ktorý sa bojí Pána a má veľkú záľubu v jeho príkazoch. Jeho potomstvo bude mocné na zemi; pokolenie spravodlivých bude požehnané. Nebude sa báť zlej zvesti. Jeho srdce je pevné, dôveruje v Pána, bezpečné je jeho srdce, nebojí sa, kým nepokorí svojich nepriateľov. Rozdeľuje a dáva chudobným; jeho dobročinnosť potrvá naveky a jeho moc a sláva budú stále rásť.

Text a foto: Jozef Žvanda

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Send a message

Sorry, we aren't online at the moment. Leave a message.

Your name
* Email
* Describe your issue
Login now

Need more help? Save time by starting your support request online.

Your name
* Email
* Describe your issue
We're online!
Feedback

Help us help you better! Feel free to leave us any additional feedback.

How do you rate our support?