Komentáre sú vypnuté na tento post

Univerzitné fórum s Mgr. Pavlom Hurbánkom, PhD.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

V stredu 13.3.2013 pokračovalo Univerzitné diskusné fórum, ktorého hosťom bol Mgr. Pavol Hurbánek, PhD. Žije v Ružomberku a už tretí rok pôsobí na Katedre geografie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Narodil sa a vyrástol na Myjave.

Mgr. Pavol Hurbánek, PhD., absolvoval  5-ročné magisterské štúdium v študijnom programe geografia a kartografia, špecializácia na humánnu geografiu, na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení odišiel na dva roky do USA, kde bol študentom a zároveň aj učiteľom. Istý čas žil a pracoval v Southamptone. Toto mesto je zaujímavé napríklad tým,  že sa tam dva krát do roka koná tzv. „Peace Walk“ čo znamená mierový pochod, ktorý organizuje Southampton Council of Faiths ( SCOF ). Zaujímavosťou je, že tohto pochodu sa zúčastňujú mnohí ľudia rôznych náboženstiev, a tým upevňujú medzi sebou nielen ľudské ale aj duchovné vzťahy. Počas jedného dňa spolu navštívia niekoľko chrámov(cca 5-7) rôznych náboženstiev. Ďalšia otázka sa dotýkala situácie na Blízkom východe. Podľa názoru nášho hosťa, príčinou mnohých vojnových konfliktov na tomto území nie je existencia rôznych náboženstiev, ale problém spočíva v srdciach ľudí, ktorí nie vždy konajú dobro. Ďalšia otázka, ktorú položil moderátor fóra študent Jozef Kollár, sa týkala viery. Viera je podľa hosťa zmyslom života človeka, aj keď ju možno iným spôsobom prežíva kresťan, iným spôsobom príslušník iného náboženstva alebo inej filozofie. Čo by nás ale asi malo spájať je, že zmyslom života každého z nás by malo byť konanie dobra.

Diskusia sa dotkla aj samotnej problematiky geografie. Podľa skúseností nášho hosťa jednou z častých otázok, s ktorou majú študenti problém na štátniciach, je samotná definícia geografie. Hosť preto vymyslel pre študentov aj zľahčenú definíciu geografie, ktorá znie: GEOGRAPHY is the WHY of WHERE (Geografia je „prečo“ „kde“, t. j. jej úlohou je hľadať odpovede na otázky začínajúce slovom „Prečo…“ a súvisiace s rozmiestnením, polohou alebo priestorovou štruktúrou prírodných a sociálno-ekonomických javov v krajine). Popri vyučovaní študentov sa venuje aj organizácii filmového festivalu Jeden svet, ktorý býva už pravidelne každý rok aj tu na Katolíckej univerzite. Minulý mesiac sme si mohli pozrieť rôzne filmy z 13. ročníka medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov. Viac informácií nájdete na http://www.jedensvet.sk/sk. V závere tohto fóra nám predstavil a dal do pozornosti niekoľko filmov so zaujímavou tématikou, napr. film Dohodnuto, Nedotknuteľní…

Nášmu hosťovi Mgr. Pavlovi Hurbánkovi, PhD., ďakujeme, že prijal naše pozvanie a prajeme mu veľa úspechov pri vzdelávaní študentov, ale aj v osobnom živote.

Roman Bella, študent 1. roč. Mgr., PF KU

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Odoslať správu

Aktuálne tu nik z nás nie je :/ Zanechaj nám odkaz!

Meno
* Email
* Popíš svoj problém
Prihlásiť sa

Potrebuješ pomoc? Ušetri čas a napíš nám.

Meno
* Email
* Popíš svoj problém
Sme online! :)
Feedback

Pomôž nám zlepšiť sa! Ohodnoť konverzáciu :)

Ako hodnotíš našu pomoc?