Komentáre sú vypnuté na tento post

Univerzitné diskusné fórum so zahraničnými študentmi KU

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

V stredu 17. októbra pokračovalo naše tradičné UFO ďalším pútavým dielom. Popoludnie vo Foajé PF KU nám spestrili štyria zahraniční študenti, ktorí sa rozhodli absolvovať vysokoškolské štúdium na našej univerzite.

Anaida a Ela pochádzajú z Turkmenistanu, niekdajšej súčasti bývalého Sovietskeho zväzu. Anaida študuje klavírne umenie a spev, v Ružomberku trávi už druhý akademický rok a hovorí takmer úplne plynule po slovensky. Obaja jej rodičia sú vyučujúci na konzervatóriu, takže aj vďaka nim mohla v detstve rozvíjať svoj hudobný talent. Súrodencov nemá, tak sa rozhodla dočasne opustiť svoj domov a ísť študovať do zahraničia. Podobne je na tom jej kamarátka Ela, ktorá u nás študuje ruský a taliansky jazyk. Rovnako ako Anaida i ona je jedináčik a túžila spoznať niečo nové. Jej otec je pravoslávny kresťan a mama židovská Arménka. Jazykovo ešte nie je tak zdatná ako Anaida, ale keďže plynule hovorí po rusky, nemá problém dorozumievať sa ani v slovenčine. Obe dievčatá prišli študovať na Slovensko na podnet istej slovenskej misionárky – katolíčky, ktorá im intenzívne pomáhala prekonať počiatočné problémy. Obe sú hlboko veriace, pravidelne sa zúčastňujú svätých omší a rozličných podujatí, ktoré sú tu v ponuke. Sú rady, že si u nás môžu plnohodnotne rozvíjať svoju vieru, pretože v ich domovine na to vhodné podmienky neboli. Turkmenistan je štát, kde žije väčšina moslimov a kresťania sú skôr v nevýhode. Navyše je u nich veľká chudoba, čo sčasti spôsobila dlhoročná závislosť na sovietskom Rusku.
Colin a Nicholas pochádzajú z Haiti. Colin a jeho dvojča Rosemond žijú a študujú na Slovensku od roku 2011. Colin študuje manažment v Poprade, Rosemond chémiu, informatiku a zborový spev, mladší Nicholas informatiku. Zatiaľ čo Colinovi a Rosemondovi ide slovenčina už pomerne dobre, Nicholas je úplný začiatočník, keďže na Slovensko pricestoval len v polovici septembra tohto roku. Chlapci sú synmi evanjelického pastora, doma ich je spolu sedem detí. Ich odchod z domova spôsobilo ťažké zemetrasenie, ktoré zapríčinilo, že sa už ani nemali kde učiť (budova ich univerzity sa kompletne zrútila) a čiastočne poškodilo aj ich domy. Mnoho ľudí v Haiti prírodný živel neprežilo, preto sú veľmi vďační Bohu, že zostali nažive a majú možnosť študovať a pracovať i mimo domova. Viera v Boha im pomáha prekonávať mnohé problémy. Na Slovensku a zvlášť v Ružomberku sa im veľmi páči, podobne ako Anaida a Ela aj oni si tu našli množstvo dobrých priateľov, ktorí sú im ochotní kedykoľvek pomôcť. Prekáža im iba tuhá zima, spojená so snehom a mrazom, čo u nich doma nebýva zvykom.
Všetci štyria študenti sa zhodne vyjadrili, že by chceli úspešne absolvovať svoje vysokoškolské štúdium, ktoré im spestruje aj služba v našom UPaC. Každý z nich je otvorený novým možnostiam a chce si vychutnať svoj život so všetkým, čo k nemu patrí.

HELENA PALAŤKOVÁ

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Odoslať správu

Aktuálne tu nik z nás nie je :/ Zanechaj nám odkaz!

Meno
* Email
* Popíš svoj problém
Prihlásiť sa

Potrebuješ pomoc? Ušetri čas a napíš nám.

Meno
* Email
* Popíš svoj problém
Sme online! :)
Feedback

Pomôž nám zlepšiť sa! Ohodnoť konverzáciu :)

Ako hodnotíš našu pomoc?