Komentáre sú vypnuté na tento post

Na slávnosti blahorečenia Anky Kolesárovej aj Katolícka univerzita

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

V sobotu 1. septembra 2018 o 10.00 na štadióne Lokomotíva Košice bola vyhlásená za blahoslavenú šestnásťročná panna a mučenica, rodáčka z Vysokej nad Uhom, Anna Kolesárová.

Nová blahoslavená, Anka, ako ju už niekoľko rokov oslovujú mnohí mladí ľudia, položila svoj život pri obrane čistoty potom, čo v Eucharistii prijala sviatostného Spasiteľa, dňa 22. novembra 1944 ako obeť zločinu spáchaného vojakom Červenej armády počas druhej svetovej vojny. Anka Kolesárová sa tak stala symbolom čistoty a nevinnosti pre tisícky mladých ľudí, ktorí od mája 1999 pravidelne prichádzali k jej hrobu, na ktorom možno prečítať nápis: Radšej smrť ako hriech. Aj mnohí študenti z Katolíckej univerzity v Ružomberku už vo Vysokej nad Uhom prežili nejednu Púť radosti či Púť zrelosti, kde sa aktívne zapájali aj do služieb dobrovoľníkov a organizátorov týchto stretnutí.

Slávnostnú svätú omšu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 600 kňazov, 650 rehoľníkov a 30 biskupov a ktorej oltár zdobilo 10 000 ruží, v sobotné dopoludnie celebroval prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, J. Em. Kardinál Giovanni Angelo Beccia. Kardinál Beccia koncom augusta tohto roku prevzal svoj nový úrad a slávnosť blahorečenia v Košiciach bola aj prvým oficiálnym dňom v jeho úrade. Aj v tejto súvislosti poznamenal, že blahoslavená Anna Kolesárová sa stane patrónkou v jeho úrade. Slávnosti blahorečenia sa zúčastnilo aj vyše tridsať tisíc veriacich z celého Slovenska, medzi nimi aj množstvo rodín s malými deťmi. Nechýbali tu ani mnohí členovia z univerzitného spoločenstva Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU). Viacerí študenti aj absolventi KU sa zapájali do liturgie či už ako členovia spevokolu alebo ako dobrovoľníci na rôznych službách. Na slávnosti blahorečenia sa zúčastnilo aj viacero pedagógov a zamestnancov KU a celé ružomberské univerzitné spoločenstvo tu oficiálne zastupoval nový rektor KU, Doc. Jaroslav Demko. Svätú omšu spolu s prítomnými biskupmi a kňazmi koncelebrovali aj kňazi z Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka v Ružomberku, ktorí o slávnosti blahorečenia a o novej blahoslavenej povedali.

Róbert Slotka: „Do tajomstva slávnosti blahorečenia nás vovádzala scéna na plátne hlavnej tribúny, na ktorej prebiehal program a liturgická slávnosť. Scénu tvorili dve úrovne. Spodnú tvorili svieže ľalie a vo vrchnej časti bol obraz Nepoškvrneného Srdca Panny Márie a Anky Kolesárovej, uprostred nich bola plastika Ježišovho kríža. Čo je symbolika tejto scény? Ľalia je symbolom čistoty, taktiež symbolom Božej Matky, ktorá je ľaliou ľalií, ona je uchránená do dedičnej viny a nespáchala osobný hriech. Ľalie predstavuje život Anky, ktorý vyrastal zo Srdca Panny Márie. Ľalie čerpajú živiny z prameňa svätého kríža, z Ježišových rán, taktiež ľalie sú oslavou Boha. Symbolika tejto scény je pozvaním pre naše spoločenstvo ako žiť blahoslavenstvo čistého srdca, ako objavovať vnútornú krásu a takto obnoviť vzťahy na Katolíckej univerzite.“ (Róbert Slotka)

Dušan Galica: „Na kresťanskom nebi sa objavila ďalšia hviezda, volá sa Anka Kolesárová. Na rozdiel od hviezd nad našimi hlavami, blahoslavenú Anku nám Cirkev predstavuje ako tú, ktorej Boh dáva k dispozícii poklad svojich milostí, aby ho rozdávala tým, ktorí ju budú prosiť. Preto mi bolo veľmi sympatické rozhodnutie kardinála G. A. Becciu, ktorý predsedal slávnostnému obradu blahorečenia, keď si blahoslavenú Annu zvolil za patrónku svojej služby prefekta Kongregácie pre kauzy svätých. Veríme, že aj vďaka orodovaniu tejto nenápadnej a známej Slovenky, bude jeho práca prinášať hojné ovocie. A čo my? Môže nám byť nová blahoslavená nejako prospešná? Pre starších a chorých môže byť patrónkou pri umieraní, pre mladých patrónkou čnostného života, pre vojakov a všetkých pracujúcich orodovníčkou, aby nezneužívali svoje postavenie a moc. Určite ju môžeme vzývať v rôznych ťažkostiach a nedostatkoch. Hlavne, aby sme to využili. Blahorečením sa jedna udalosť ukončila ale veľmi veľa udalostí sa môže uskutočniť. Blahoslavená Anka, oroduj za nás!“

Jozef Žvanda

Foto: http://www.ke-arcidieceza.sk/slavnost-blahorecenia-anny-kolesarovej/#post/0

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Odoslať správu

Aktuálne tu nik z nás nie je :/ Zanechaj nám odkaz!

Meno
* Email
* Popíš svoj problém
Prihlásiť sa

Potrebuješ pomoc? Ušetri čas a napíš nám.

Meno
* Email
* Popíš svoj problém
Sme online! :)
Feedback

Pomôž nám zlepšiť sa! Ohodnoť konverzáciu :)

Ako hodnotíš našu pomoc?