Komentáre sú vypnuté na tento post

20:20

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pred 20-timi rokmi v dnešný deň 20.06.1998, sme sa stali kňazmi. Kto? Otec Dušan Galica a ja, teda Jozef Žvanda a spolu s nami aj našich ďalších 48 spolubratov z troch diecéz, z košickej, spišskej a rožňavskej.  

Aký to bol deň? Dobre si naňho spomínam. Bola sobota 20.06.1998 a dopoludnia pred desiatou hodinou ešte v Košiciach jemne poprchávalo. Blížila sa desiata hodina a ja som mal vstúpiť do košickej katedrály spolu s dvadsiatkou ďalších nadšených mladých mužov. Mali sme tam vstúpiť ako diakoni a odtiaľ vykročiť do Pánovej vinice už ako Kristovi kňazi. Aj keď to mal byť pre nás veľký deň, väčšina z nás nebola vo svojej koži. Totiž len dva či tri dni predtým nás prepustili z popradskej nemocnice, kam sme sa dostali rovno z duchovných cvičení vo Vysokých Tatrách. 45 z 50 diakonov a náš exercitátor, otec biskup Andrej Imrich, ale aj niekoľko rehoľných sestier, sme v závere našich duchovných cvičení ochoreli na salmonelózu, a tak sa naše exercície predĺžili o takmer týždeň navyše. Dobrý Pán nás takto ešte krátko pred vstupom do kňazstva chcel krátko preskúšať a poučiť, že utrpenie a bolesť budú súčasťou našich kňazských životov. Ale aj veľa krásy a radosti, naozaj veľa krásy a radosti.

V to sobotné dopoludnie sme ležali na dlážkach katedrál. Ja na tej košickej, otec Dušan Galica na tej spišskej. A koľkí tak už tam ležali pred nami, koľkí skôr, než na nich otec biskup vložil ruky, než sa nad nimi modlil konsekračnú modlitbu, než im, než nám pomazal ruky krizmou – posvätným olivovým olejom zmiešaným z balzamom. V to sobotné dopoludnie som sa fyzicky cítil veľmi zle, veď za posledných pár dní pobytu v nemocnici som úplne zoslabol a rovnako aj moji spolubratia a môj novučičký oblek len tak na mne visel. No v srdci som bol šťastný. V tento deň, necelý mesiac pred mojimi 31-mi prvými narodeninami, som sa stal kňazom. A aj moji spolubratia. A boli sme prenesmierne šťastní.

Rovnako aj dnes, rovnako aj dnes po dvadsiatich rokoch, som prenesmierne šťastný a vďačný Bohu za dar kňazstva. A som presvedčený, že aj moji spolubratia v UPaC Jána Vojtaššáka v Ružomberku, otcovia Dušan Galica a Róbert Slotka, ktorý bol za kňaza vysvätený rok pred nami, ale aj jezuita, páter František Kovaľ, ktorý oslávi dvadsiate výročie svojej kňazskej vysviacky o pár dni po nás, 27. júna 2018, my všetci štyria sme šťastní kňazi. Láskavý Pán nám do sŕdc vložil túžbu byť s ním a s ľuďmi. Rovnako tam vložil aj túžbu rozprávať sa s ním, naozaj, radi sa modlíme a milujeme Eucharistiu, Pannu Máriu a radi spovedáme. Pán nás obdaroval láskou ku kňazstvu, k životu, naozaj milujeme život, deti, rodiny, manželov, milujeme starých ľudí a veľmi milujeme aj mladých. Milujeme prírodu a pobyt v nej, veľmi radi športujeme, milujeme futbal a hokej a veľmi radi študujeme a čítame.

Prirodzene, sme aj slabí a zraniteľní. Ako nás bolia žabo-myšie vojny, arogancia, závisť a ľudská neprajnosť, ktoré sa žiaľ tak často preháňajú naprieč našou krásnou krajinou pod Tatrami. ako nás to bolí. Nesmierne nás to bolí. A preto aj plačeme. O koľkých prebdených , preplakaných a premodlených nociach by vedeli rozprávať naše univerzitné izbičky…

20:20 – áno, dnes je tomu dvadsať rokov, ako nám milostivý Pán dovolil vstúpiť do jeho vinice. A my sme za to vďační, nesmierne vďační. Nech nás aj naďalej vedie, nech nás aj naďalej žehná a chráni, aby sme mohli byť požehnaním pre každého, koho v živote stretneme. Nech žehná aj všetkých kňazov, nielen jubilantov, nech žehná všetkých kňazov, diakonov a biskupov, nech v srdciach mladíkov vzbudí túžbu stať sa Kristovým svätým kňazom. Nech Pán žehná aj naše ovečky, starých či mladých, rodičov či deti, nech žehná všetkých a nech nám udelí pokojné časy.

Nech je za všetko oslávený náš Pán!

Panna Mária, matka kňazov, oroduj za nás!

Jozef Žvanda

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Komentáre sú uzavreté.

0
Connecting
Please wait...
Odoslať správu

Aktuálne tu nik z nás nie je :/ Zanechaj nám odkaz!

Meno
* Email
* Popíš svoj problém
Prihlásiť sa

Potrebuješ pomoc? Ušetri čas a napíš nám.

Meno
* Email
* Popíš svoj problém
Sme online! :)
Feedback

Pomôž nám zlepšiť sa! Ohodnoť konverzáciu :)

Ako hodnotíš našu pomoc?